Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı

Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı, kimsesiz çocuklara hizmet eden derneklerin üyeleri, aynı amacı benimseyen devlet yetkilileri ve bilim adamları, uygulamada sevecenlikle korumacılığı üstlenen emniyet görevlileri, kendilerini gönüllü hizmete adamış işadamları, avukat hekim, öğretmen, psikologlar tarafından 1979 yılında kurulmuştur.

Amaç

Korunmaya muhtaç çocukların bedenen, ruhen, ahlaken ve fikren olumlu gelişmeleri için maddi ve manevi destek sağlanması, güvenlik duygularının aşılanması, ileride çocuk köylerinde anne sevgisi ve aile anlayışı içinde kimsesiz çocukların barındırılması ve eğitilmesi, korunmaya muhtaç çocukların sorunlarının çözümlenmesinde devletimize en geniş ölçüde katkıda bulunulması.

Bolluca Çocuk Köyü Projesi

Bu amaçlar doğrultusunda, yurdumuzun en önde gelen sosyal problemlerinden birisi olan korunmaya muhtaç çocuklar sorununa katkıda bulunmak üzere bünyesinde 120'ye kadar çocuğu barındıracak Bolluca Çocuk Köyü'nün inşaatına 1988 yılında başlanmıştır. Sabri Akın tarafından bağışlanmış, inşaatın tamamı 3.000.000 Mark civarında SOS INTERNATİONAL'ın katkılarıyla yapılmıştır. bu örgüte yapılan bağışların çoğunun Almanya'daki Türkler tarafından şartlı yapıldığını belirtmek isteriz. Bina tefrişlerinde ve ağaçlandırma gibi konularda Lions Ailesi başta olmak üzere bir çok kişi ve kuruluşlardan katkı sağlanmıştır. Annelerin eğitimi Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Sayın Prof.Çiğdem Kağıtçıbaşı ve ekibi tarafından tamamlanmış ve psikolojik ve pedagojik yönden eğitilmiş olarak halihazırda 92 çocuğumuzu aile ortamında yetiştirmektedir. Her evde idealde 6-8 çocuk olacak ve bu adet 10'u geçmeyecektir. Yaş tercihini başlangıçta 0-8 olarak belirlenmiş kimsesiz ve Dünya'daki benzeri kuruluşlarda olduğu gibi özürsüz çocuklar alınmaktadır. Anneler ve teyzeler orta öğrenimini tamamlamış, dengeli karakter özelliklerine sahip, sağlam ahlaki ve dini prensipleri olan bekar veya dul 25-40 yaşlarındaki Türk vatandaşları arasından seçilmektedir. Köyde 12 aile evi, teknik bina ve idari bina bulunmakta, bir ev anaokulu olarak kullanılmaktadır. Ayrıca Vakfımız Bolluca Çocuk Köyü'nde büyüyen çocuklarımız için ilk GENÇLİK EVİ" açma çalışmaları içindedir.

Barbaros Çocuk Köyü Projesi

İzmir, Urla-Çeşme yolu üzerinde Barbaros Köyü'nde hayırsever Mustafa Merter'in bağışladığı arsa üzerinde (18.000 m2) 10 evlik ikinci çocuk köyü Aralık 1997'de hizmete açılmıştır. 86 korunmaya muhtaç çocuğu hizmet vermektedir.

Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı'na

Bolluca Çocuk Köyü'ndeki bir evin veya bir çocuğun hamiliğini üstlenerek (ev için 1.000 DM veya karşılığı, çocuk için 150 DM veya karşılığı)

Yılbaşı ve bayram tebrikleri vakfı kartlarını kullanmak,

Yapılan çeşitli aktivitelere katılarak veya destek olarak,

Zekatları, kurban bağışları ve ayni yardımları,

Miras ve bağışlarınızla yardımcı olunabilir.