Türk Böbrek Vakfı

Bir sivil toplum kuruluşunun çalıştığı zaman kamu yararına nasıl hizmet üretebileceğinin ve dayanışmanın en güzel örneğine geçen yıl hizmete açılan Türk Böbrek Vakfı Hizmet Hastanesi ile şahit olduk. 1985 yılında, İstanbul Yeşilyurt Lions Kulübü öncülüğünde kurulan Türk Böbrek Vakfı, ilk beş diyaliz makinasını hibe yoluyla temin ederek hemen böbrek hastalarına hizmet vermeye başlamış, 1989 yılında da yine bağış ve yardımlar yolu ile ilk diyaliz merkezini hizmete sokmuştur. Arkasından Tekirdağ'da bağış ve yardımlarla inşa edilen ikinci bir diyaliz merkezini hizmete açmıştır.

Bugün İstanbul'da bulunan diyaliz merkezinde 70 makina ile 400'ün üzerinde hastaya yılda 56.000 seanstan fazla diyaliz hizmeti üretilmektedir. Yaptığı hizmetlerle kısa zamanda sesini duyuran Türk Böbrek Vakfı, 1997-1998 yıllarında Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nin yaptığı araştırmaya göre, Türkiye'nin en çok hizmet üreten altıncı vakfı olma başarısına ulaşmıştır. Vakıf hizmet çalışmalarında hedefini büyüterek; tedavi niteliğinde olmayan diyaliz yönteminin ötesinde, böbrek hastaları için çok daha iyi çözüm olan organ nakli (Böbrek Nakli) konusunda çalışmalarını hızlandırmış ve bu yönde bir proje geliştirerek bir organ nakli hastanesi açmaya karar vermiştir.

Türk Böbrek Vakfı Organ Nakli Hastanesi projesi kamuoyu tarafından da büyük destek görmüş, bağış ve yardımlara vakfın kendi imkânları da eklenerek 1996 yılında hastane binası inşaatına başlanmıştır.

Ancak organ nakli için bekleyen insanların büyük bir bölümünün yardıma muhtaç kişiler olmaları, resmi kurumlarca verilen organ nakli ödeneklerinin masrafları karşılamaması, kaynak ihtiyacını doğurmuş, bu nedenle 1996 yılında başlayan hastane inşaatı projesi revize edilerek, organ nakli ameliyathanesine sahip tam teşekküllü modern bir hastane şekline çevrilmiştir. İşte Hizmet Hastanesi bu şekilde oluşmuş olup, halen uzman doktorların, 14 branşta sunduğu poliklinik hizmetlerine ilaveten görüntüleme merkezi ve nükleer tıp merkezimiz ile 24 saat hizmet vermektedir.

Ayrıca yataklı tedavi hizmetinde de, öğretim üyeleri ve uzman doktorlar tarafından, 24 saat tedavi ve hasta bakım hizmeti sunulmaktadır. Hasta ve refakatçilerinin her türlü ihtiyacı düşünülerek tefriş edilmiş (WC, DUŞ, BUZDOLABI, REFAKATÇİ YATAĞI) 71 odalı, 100 yataklı ve 1'i acil olmak üzere 5 ameliyathaneli, olarak tüm branşlarda hizmet vermekte olan Hizmet Hastanesi, insan ilişkileri konusunda eğitimli personel görev yapmaktadır. Ayrıca uzman doktor ve hemşire kadrosu ile tam donanımlı 2 doğumhane, 10 yataklı yoğun bakım (reanimasyon) servisi 21. yüzyıl teknolojisine sahip cihazlarla donatılmış olarak 24 saat hizmet vermektedir.

Her yönden kolay ulaşım imkânı sağlayan bir konuma sahip olan Hizmet Hastanesi'nin acil servis bölümü ise bu bölüme özel ameliyathane ve ekibi, tüm branşlarda acil hasta kabulü ve 24 saat tam donanımlı ambulans hizmeti ile 365 gün 24 saat kesintisiz hizmet sunmaktadır.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakülteleri (İstanbul Üniversitesi Tıp ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi) ile yapılan bilimsel işbirliği çerçevesinde, akademik kariyere sahip hekimlerimizle de tıbbi etiğin ve bilimsel kuralların ödünsüz uygulandığı, kaliteli ve doğru sağlık hizmetlerin verildiği bir kurumu sunmaktan gurur ve mutluluk duyarız.