Göz Nurunu Koruma Vakfı

Göz Nurunu Koruma Vakfı, Dünya'mızda oldukça önemli miktarlara ulaşan, sonradan olma körlüğün önlenmesine çalışmak için kurulmuş bir VAKIF'dır. Dünya'da her yıl yaklaşık 40 milyon civarında insan önlenmesi mümkün çeşitli göz rahatsızlıkları sebebiyle kör olmaktadır. Ülkemizde de sosyal ve kültürel yapısı, halkımızın ve devletin ekonomik koşulları dolayısıyla önlenmeyen körlük önemli rakamlara ulaşmaktadır. Vakfımız bu konuda, hem insanlarımızı bilgilendirmek ve böylece gözlerine gerekli önemi vermelerini sağlamak, hem de ekonomik imkânları kıt kimselere göz sağlığı teşhis ve tedavi olanaklarını ücretsiz vermek için kısaca "İNSAN KÖR OLMASIN" diye yoğun çaba sarf etmektedir.

Vakfımızın, İstanbul Bayrampaşa'da 3 ameliyathane ve 12 poliklinik de faaliyet gösteren modern bir Göz Hastanesi, İdealtepe'de 5 doktorlu Glokom ve Katarakt Merkezi, Kadıköy'de 5 doktorlu Göz Kliniği, Çağlayan, Şişli, Yenibosna ve Avcılar'da da Poliklinikleri bulunmakta ve bünyesinde 39 mütehassıs Göz Doktoru 1 Dahiliye ve 1 Narkoz Mütehassısı çalışmaktadır.

Ayrıca, Vakfımız 6 tarama ekibi ile İstanbul'un tüm ilköğretim, lise, çocuk yuvaları, huzurevleri ve kenar mahallelerinde sürekli her gün 1000 kişinin göz taramalarını yapmaktadır. Geçtiğimiz 1999 yılında yaptığımız göz taramaları 140.000 kişiyi bulmuştur. Bu taramalarda tespit edilen görme bozuklukları hastahane ve polikliniklerimize sevk edilmekte ve fakir olanların ücretsiz tedavi, müdahale ve hatta ameliyatları yapılmakta, gerekenlere gözlükleri de ücretsiz verilmektedir.

Bu hizmet her yıl artan miktarlarla sürekli olarak verilmektedir. Her hafta bir gün, oluşturulan gezici göz polikliniği ile 1 göz doktoru, 1 hemşire, 4 tarama elemanı gerekli tüm cihazlar ve ehliyetli gözlük teknisyeni ile İstanbul'un imkânları kıt dağ ve orman köylerine gidilerek, yaşlı genç tüm köy halkı taramadan geçirilerek gerekenlerin poliklinik muayeneleri ile ilk bakım, tedavi ve tavsiyeler yapılmakta, gözlük ihtiyacı olanların gözlükleri için gerekli tespitler yapılarak bir hafta sonra gözlükleri kendilerine ulaştırılmaktadır. Daha geniş tetkik ve araştırma ihtiyacı olanlara, müdahale veya ameliyat gerekenler hastanemize davet edilerek gereken yapılmaktadır. Gözlük ve ameliyatlar dahil tüm hizmetler ücretsiz verilmektedir.

Kurucuları, Üyeleri ve Yönetimi tamamen Lion olan Vakfımız tüm faaliyetleri ile gerçek bir Lions hizmeti vermektedir.

Saygılarımızla,

"Aydınlık bir yaşam için"