Anadolu Lions Diyabet Teşhis Tedavi ve Eğitim Vakfı (ALDİVAK)

09 Temmuz 1998 tarihinde 118-U Yönetim Çevresinden 17 Lions Kulübü ve 21 gerçek kişi tarafından kurulmuştur.

Vakfın kuruluş amacı; tedavi edilmediği takdirde körlüğe neden olan, ölüm riskini artıran çok önemli bir hastalık olan diyabetle mücadelede yol gösterici olmak, toplumun “Diyabetle Yaşam” kavramını en doğru şekilde öğrenmesine olanak yaratmaktır.

ALDİVAK kurucu Lions Kulüplerinin veya diğer Lions Kulüplerinin diyabetle mücadeleye ilişkin tüm aktivitelerine işbirliği içerisinde;

Diyabet taramaları, Diyabet eğitimleri, “Diyabetle Yaşam” kampları ( Tip I diyabetliler için Mersin, Adana, Ankara, Samsun ve Gaziantep’te, Tip II diyabetliler için Türkiye’de ilk defa olmak üzere Safranbolu’da) Sergiler, Konferanslar, “Diyabet Elçileri Yetiştiriyoruz” isimli proje (Proje Hollanda Büyükelçiliği desteği ile gerçekleştirilmiş ve bastırılan 50.000 adet broşür 7 ilde yapılan eğitimler sırasında dağıtılmıştır.), Şeker Çocuklar Şenliği ( Tip I diyabetli çocuklarımızla oluşturduğumuz ve Türkiye Voleybol Federasyonunun ve Doktor Sami Ukus Çocuk Hastanesinin de desteklediği voleybol takımımıza düzenli voleybol antrenmanları ile hazırlanmaktadır.)

Şeklinde özetlenen hizmetler verilmektedir.

ALDİVAK’ın yaptığı bu hizmetlerin 3. kişilerce izlenmesi sonucu 1999 yılında Sağlık Bakanlığınca Ulusal Çalışma Başkanlığı görevi verilmiştir. Yapılan Çalışmalara ilişkin rapor İstanbul’da yapılan St. Vincent Deklerasyonu Toplantısında sunulmuştur.

Vakfımız ayrıca 11 Kasım 2008 tarihinde de TAÇSAV tarafından “18.Atatürk Haftası Hizmet Ödülü” ile ödüllendirilmiştir.

Vakıf’ça ayni ve nakdi bağış kabul edilmektedir. 

Nakdi bağışlar için hesap numarası “ T.C. Ziraat Bankası Ankara Ümitköy Şubesi 6076309-5001 dir.”